MTA SZTAKIEU Kiválósági Központ az információ-technológia és az automatizálás területénAz MTA SZTAKI tagja az ERCIM-nek (European Research Consortium for Informatics and Mathematics)Az MTA SZTAKI tagja a W3C-nek (the World Wide Web Consortium)ISO 9001 Minőségírányítás




HírekSzolgáltatásokAz IntézetElérésIntrawebTartalomKeresésEnglish
Egy szinttel feljebb

Segítség a SZTAKI Szavazási rendszerének használatához

Áttekintés

Kifejezések

A szavazási rendszer szempontjából a felhasználóknak következő kategóriáit különböztetjük meg:

  • Megfigyelők: a szavazással kapcsolatos jelentésekbe belenézhetnek, de nem szavazhatnak.
  • Szavazók: szavazhatnak, de nem feltétlenül rendelkeznek megfigyelői jogkörrel.
  • Szervezők: szervezhetik a szavazás lefolyását.
  • E-mailes felhasználók: különböző e-mail üzeneteket kaphatnak a szavazástól, de nem tudnak a Webes felülethez hozzáférni.

Egy szavazást a következő elemek határoznak meg:

  • Nyelvek: egy szavazás többféle nyelven is lehet olvasható lehet.
  • Csoportok: a felhasználókat csoportokba lehet sorolni, meghatározva ezzel jogkörüket.
  • Kérdőív: a szavazó által megválaszolandó kérdéseket tartalmazza.
  • Forgatókönyv: a szavazás folyamatát határozza meg (kezdési időpont, eredményhirdetés, stb.)

A szavazási folyamat

Minden szavazás a következő állapotokon (státusz) megy keresztül: előkészítési fázis, elindított (aktív) állapot, lezárt állapot. Ezen felül egy elindított szavazást fel lehet függeszteni karbantartás idejére.

Az előkészítési fázisban a szervezők meghatározzák a szavazás lefolyását és a kérdőívet. Eközben a megfigyelők és a szervezők hozzászólásokban vitathatják meg az előkészületeket. Ezután egy szervező elindítja a szavazást. Ettől kezdve a rendszer automatikusan lebonyolítja a szavazást a forgatókönyv szerint. Ebben az állapotban a résztvevők különböző e-mail üzeneteket kaphatnak a rendszertől (pl. emlékeztető). A szavazók leadhatják szavazataikat, és a rendszer kiszámolja a végeredményt. Végül a szavazás lezárul (automatikusan, vagy az egyik szervező lezárja), és a szavazási terület egyfajta archívummá alakul, ahol az eredményt vagy a szavazás lebonyolítását később is meg lehet tekinteni.

A megfigyelők szemszögéből

A megfigyelők a képernyőn a következő elemekkel találkoznak:

  • Státusz sorok: ezek a szavazás aktuális állapotáról adnak részleges áttekintést (pl. hány szavazat érkezett).
  • Parancsok: a felhasználó számára engedélyezett parancsok (pl. adja le szavazatát).
  • Jelentések: a rendszer által automatikusan készített jelentések, melyek a szavazás részletes állapotáról tudósítanak. Ezek a jelentések a szavazás lezárása után is hozzáférhetőek.
    • A napló a rendszer üzeneteit tartalmazza arról, hogy mikor milyen parancsokat hajtott végre automatikusan, vagy a szervező utasítására.
    • A leírás a szavazás jelenlegi állapotát adja meg, a kerdőív és a forgatókönyv leírásával együtt.
    • Az eredmény a beérkezett szavazatok összesítése. Ez a szavazás folyamán többször frissülhet.

A szavazók szemszögéből

A szavazó kitöltheti a kérdőívet. A kitöltés során elkövetett hibákrül a rendszer tájékoztatja, és addig nem érvényes a szavazata, amíg a hibákat ki nem javította, és ezt a rendszer "Szavazatát elfogadtuk" üzenettel nem nyugtázta.

Ha a szavazat változtatás nem engedélyezett, akkor a szavazó csak egyszer küldheti el szavazatát. Egy másik beállítás határozza meg a szavazó azonosításának módját: nevesített szavazásoknál az eredmény tartalmazhatja a szavazó nevét. Titkos szavazás esetén a rendszer tárolja a szavazó nevét, de nem jeleníti meg az eredményben. Névtelen szavazás esetén a rendszer sem tárolja a szavazó nevét, így azt később sem lehet kideríteni.

A kérdőívtől függően a szavazó tartózkodhat egyes kérdéek megválaszolásától, vagy szöveges megjegyzéseket fűzhet a válaszaihoz. A kérdőív helyes kitöltéséhez a szavazónak tisztában kell lennie az egyes kérdéstípusok jelentésével.  
 

www.sztaki.hu
copyright (c) 2000 mta sztakiwebmaster