Don't click here now! :)




Az IKK és jogelõdei hosszabb ideje fejlesztenek olyan berendezéseket, amelyek kialakítása jelentõs szellemi hozzáadott értéket képviselnek, továbbá számos esetben speciális, egyedi igények kiszolgálását biztosítják. Ezek a munkák gyakran túlmutatnak az egyszerû fejlesztési feladatokon, és újszerû megoldások alkalmazását, K+F feladatok rendszeres végrehajtását igénylik, amelyek végül berendezések, programok illetve módszerek formájában hasznosulnak.

Archív Film Mentõ projekt

Fejlesztõ, kutató munkáink közül kiemelkedik az ún. Archív Film Mentõ projekt. Az elnevezés egy sikeres IKTA 3-as pályázatot takar, amelynek elõkészítése és elsõ fázisa a 2000. évre esett. A 100 milliós projekt keretében az IKK és a Nemzeti Filmarchívum közösen olyan képfelismerésen és egyéb számítás­technikai eljáráson alapuló prototípus kifejlesztésén dolgozik, amely képes zsugorodott filmek speciális kezelést ígénylõ mentésére. Az archiváló berendezés – 2001. évben is folytatódó – kialakítása számtalan további K+F feladatot gerjeszt, amelyek megoldásával kialakuló berendezés alkalmas lesz a Nemzeti Filmarchívumban õrzött felbecsülhetetlen eszmei értéket képviselõ – biztonsági másolat hiányában egyébként hamarosan megsemmisülõ – mozgófilmek megmentésére. A fõosztály keresi a berendezés egyéb célú felhasználásának, illetve értékesítésének lehetõségeit is.

A Filmmentõ projekt mellett folytattuk korábban megkezdett egyéb, elektró-optikai fejlesztéseinket is, így pl. sikeresen teljesítettük az OMFB-vel megkötött “Diffrakciós nyomatokkal mûködõ változtatható kódolású termékazonosító rendszer” címû fejlesztési szerzõdés I. részfeladatát.

[..Lap teteje..]

Bankkártya tanulmány

Intézeti együttmûködés keretében a Mesterséges Intelligencia Laboratórium munkatársaival közösen 11 magyarországi kereskedelmi bank felkérésére tanulmányt készítettünk “Közös hazai bankkártya-visszaélés figyelõ és kiszûrõ rendszer” címen, amely egy olyan szakértõi rendszer megvalósíthatósági terveit tartalmazza, amely alkalmas lehet a mind nagyobb számban elõforduló bankkártya csalások felderítésére, illetve megelõzésére. A nagy területre elosztott adatátviteli végpontokból, valamint központi adatbázisból és ágens technológiát alkalmazó döntési modulból felépülõ rendszer tervét a 2000. évben a megbízók teljes megelégedésére átadtuk. A tanulmányon alapuló rendszer megvalósítása az együttmûködõ bankok közös döntésén múlik.

[..Lap teteje..]

Magyar nemzeti CERT

A Hálózatbiztonsági Osztály 2000-ben a magyar nemzeti CERT-et és a Hungarnet CERT szolgáltatását mûködtette.

A magyar nemzeti CERT (Computer Emergence Response Team) 1998-ban kezdte meg mûködését abból a célból, hogy a világ számos országában mûködõ CERT szervezetekhez hasonlóan segítse, koordinálja, szervezze a számítógép-hálózati betörésekkel kapcsolatos megelõzõ és közvetlen segítség­nyújtó információáramlást, az egyes konkrét incidensek kezelését, az érintettek közötti kapcsolatfelvételt.

A magyar nemzeti CERT az MTA-SZTAKI keretében non-profit szervezetként mûködik, szolgáltatásait bárki ingyenesen igénybe veheti. A CERT webes információs oldalain mindenki elérheti a biztonsági kérdésekkel, a betörések kezelésével kapcsolatos legfontosabb adatokat, mutatókat. A telefonon, e-mailen érdeklõdõk megkapják azokat az információkat, leírásokat, illetve további segítség igénybevételéhez szükséges kapcsolati címeket, amelyek az incidensek során követendõ – illetve azok megakadályozását lehetõvé tevõ – magatartási formák, és intézkedések megtételéhez szükségesek.

A bejelentett incidenseket a CERT igyekszik felderíteni, kivizsgálni. Ennek kapcsán számos e-mail üzenetváltásra van szükség, sõt többnyire telefonon is kapcsolatba kell lépni az illetékesekkel. Gyakran külföldi felekkel, ottani rendszergazdákkal vagy adminisztratív vezetõkkel kell a szükséges lépéseket megvitatni. Egy-egy elektronikus betörés esetén a kezdeti feladat felfedni a támadás típusát és a támadó pontos helyét, majd a károsultat tanácsokkal kell ellátni, mit tegyen a védekezés érdekében. További támadások elkerülése érdekében a beavatkozni képes személyekkel, szervezetekkel kell konzultálni. Mindezen feladatokat nagyszámú elektronikus és telefonos üzenetváltással, szakértelemmel, türelemmel, udvariasan, mégis határozottan fellépve lehet elvégezni.

[..Lap teteje..]
[..http://www.cert.hu..]

 

 

Számítógép hálózati illesztõ kártyák, berendezések

2000-ben is folytattuk a korábban megkezdett hálózati kártya, illetve berendezés fejlesztéseinket. A már korábban kifejlesztett eszközök mûködtetõ programjainak folyamatos továbbfejlesztése mellett elkészítettük a DSCC4 jelû, 4 nagysebességû bérelt vonal egyidejû kezelését biztosító illesztõ kártyát, továbbá a korábbi hasonló célú eszközök korszerûbb változatát képezõ RM, és RC routereket. Ezek az eszközök és berendezések több száz példányban üzemelnek Magyarországon, elsõsorban az IIF hálózat végponti berendezé­sei­ként. Az elmúlt évben a hosszabb ideje zajló programfejlesztések eredménye­ként elértük, hogy illesztõ kártyáink meghajtó programjai a mind szélesebb körben terjedõ Linux operációs rendszer világszerte terjesztett szabványos kernelének részévé váltak. Ez nagyban megkönnyíti az eszközök határon túli értékesítését is.

[..Lap teteje..]

Banki X.25 eszközök

A hazai banki szféra igényeire figyelemmel fejlesztettük ki új termékünket, amely a rohamosan terjedõ un. POS terminálokat illeszti más aszinkron kommunikációs eszközökhöz. A POSMX 4-1 multiplexerünk eddig több, mint 600 példányban talált gazdára, alapvetõen a banki szférában.

Az erõforrások jobb felhasználására kifejlesztettük az APM 8,16,24,32, családot (Adaptiv POS Multiplexer) amely 8, 16, 24, 32 POS terminál fogadására és koncentrálásra képes 1…4 kimenõ aszinkron vonal felé. A berendezés magas fokú adaptivitással bír, rugalmasan gazdálkodik az erõforrásokkal, statisztikákat gyûjt, hibákat jelez és naplóz.

A banki szférában elhúzódó átállás az X.25 szabványról a TCP/IP szabványra mind gyakrabban igényel olyan gateway eszközöket, amelyek az X.25 és TCP/IP rendszerek között teremtenek kapcsolatot. Felismerve ezt a növekvõ igényt – felhasználva ezirányú szakismereteinket – kialakítottunk egy gyors, az OTP speciális igényeinek megfelelõ GW-t a TCP/IP és a X.25 felület között. Az eszközt az OTP bevizsgálta, és saját rendszerében alkalmazhatónak minõsítette.

[..Lap teteje..]