-
Információs társadalom - az emeltszintu, értéknövelt információszolgáltatás megvalósítása az önkormányzatoknál
-A projektrolDokumentumokPartnerekKontaktLinkekIn English--
-Partnerek
- -

 

Konzorciumi tagok tevékenységének összefoglalása

 

Az MTA SZTAKI az NKFP keretében Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzatával, a Budapesti Közgazdasági és Államigazgatási Egyetemmel és a MATÁV Rt.-vel közös konzorcium keretében dolgozik egy ügyfélbarát e-közigazgatási rend­szer-rész (elsősorban a műszaki iroda és a back-office funkciók) proto­típu­sának fejlesztésén és bevezetésén a potenciális ügyféloldal szocioló­gusok által történő vizsgálata mellett.

A Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (BKÁE) - egyesülve a volt Államigazgatási Főiskolával - biztosítja a projekt céljainak megvalósulásához szükséges közgazdasági, közigazgatási, jogi, társadalomtudományi (szociológiai) szakismeretet és az ezekhez kapcsolódó informatikai szakértelmet és hátteret.

Az Információrendszerek Tanszék az információmenedzsment, a mesterséges intelligencia és a vállalati információs rendszerek oktatásán túl nemzetközi kutatási projektekben vesz részt, alkalmazott kutatásokat és megbízásos munkákat végez. Informatikai stratégiát dolgoztak ki többek között az MKM, az egykori NGKM és BM, a Földhivatalok számára, az OKKH informatikai vagyonának értékelését végezték el. Jelenlegi fő témáik a tudásmenedzsment és az elektronikus kereskedelem.

Az Államigazgatási Kar Közigazgatási Informatika tanszéke és a Közgazdaságtudományi Karon lévő Közszolgálati Központ az államigazgatás pénzügyi, jogi és szolgáltatási kereteivel, a közigazgatás modernizálásával foglalkozik, munkáik zömét közvetlenül felhasználják a közigazgatást felügyelő szervek és minisztérium. A közigazgatás szolgáltatási funkcióinak elemzésével foglalkozik a Szolgáltatásmenedzsment Tanszék. Itt oktatási és kutatási projektek folynak többek között a turizmus, a telekommunikációs szolgáltatások és a kisvállalkozások fejlesztése témakörében.

A kutatások szociológiai hátterét az Egyetem Szociológiai és Szociálpolitikai Tanszéke szolgáltatja. A tanszék széleskörű alapkutatási profiljából a projekt szempontjából lényeges megemlíteni az életmódkutatásokban való részvételt, a Társadalmi Riport-kötetekhez való hozzájárulást, a társadalmi rétegeződések, a regionális egyenlőtlenségek, az oktatás területén vagy a racionális választások témakörében folyó munkákat. A tanszék oktatói és hallgatói a terepmunkában, felmérések készítésében, azok matematikai-statisztikai elemzésében rendkívül jártasak.

Az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutató Intézet (MTA SZTAKI) feladata a konkrét Projektben a közigazgatási informatikai modellalkotás, az adatbányászat feladatainak és módszereinek körülhatárolása, a tartalomfejlesztés, különös tekintettel az adatbázisok tervezésére, a döntéstámogatási feladatokra, mesterséges intelligencia módszerek alkalmazására. Az intézet feladatkörébe tartozik továbbá az informatikai infrastruktúra rendszertervezése, a speciális interfészek, felhasználóbarát felületek kifejlesztése, a demonstrációs fázisban pedig a mintarendszere(ek) specifikálása, a rendszerintegrálás és a rendszer beüzemelése, ideértve a potenciális felhasználók betanítását és az első időszakban a rendszerfelügyeletet.

Az intézet jelentős tapasztalattal rendelkezik nagyméretű informatikai rendszerek tervezésében. A referenciák között megemlíthető az OEP és a NYUFIG stratégiai informatikai rendszerterve, a PA Rt. informatikai rendszerének rekonstrukciója, több munka a Miniszterelnöki Hivatal, az MH Közbeszerzési Igazgatóság, a Környezetvédelmi Minisztérium és más országos hatáskörű szervek számára. Az intézet ugyancsak sokéves referenciával rendelkezik nagy hálózati rendszerek tervezése, menedzselése, tartalomszolgáltatása területén (NIIF, MH, NKÖM), valamint a felhasználói felületek tervezése és menedzselése terén (az intézet gondozza a MH, MTA és más szervek WEB lapját). Az intézet döntéstámogatási programcsomagját a KGI, a KVM rendszeresen használja közbeszerzési tenderek és különböző koncepcióváltozatok értékeléséhez.

Kaposvár Somogy megye közel 70.000 lakosú székhelye, a kaposvári kistérség lakóinak száma mintegy 122.000 fő. Kaposvár és térsége a kaposvári agglomerációt és a Zselic jelentős részét ölei fel, többek közt magában foglalja a nagy lehetőségeket kínáló Desedát és a közlekedési szempontból fontos Taszárt. A városban rejlő lehetőségek bizonyítéka, hogy folyamatosan jelennek meg nagy beruházók, napról-napra egyre több kereskedelmi, idegenforgalmi és egyéb vállalkozás kezdi meg működését. A befektetők számára pozitívum a város jó megközelíthetősége.

A megye mezőgazdasági jellegénél fogva a Kaposvárra települt iparban nagy súllyal szerepel a mezőgazdasági feldolgozóipar. A város gazdasága nem választható el - a viszonylag nagy vonzáskörzet, Somogy megye aprófalvas településszerkezete és gazdaságának mezőgazdasági jellege miatt - a megye gazdaságától, annak folyamataitól.

Kaposvár 2000. évtől egyetemi város címmel rendelkezik. Ez a tény az eddig is nagy létszámú (mintegy 20 ezer fős) tanulóifjúság jelenléte mellett a város e területen bekövetkező felértékelődését jelenti.

Az idegenforgalom területén napjainkra kialakult a város állandó kulturális, sport-, és kereskedelmi rendezvényszerkezete. Kaposvár város életében mind jelentősebb szerepet játszanak a hazai és nemzetközi konferenciák, kongresszusok, amelyeknek fő mozgatórugója a gazdasági és tudományos élet. A konferenciákkal egybekötött szakvásárok elismertsége folyamatosan növekszik.

Kaposvár eddig is jelentős erőfeszítéseket tett közigazgatási rendszerének korszerűsítésére, a polgárok tájékoztatására. Az Önkormányzat informatív, jól kezelhető honlappal rendelkezik, amelyen a különböző pályázatoktól, álláshelyektől az Önkormányzatra, vezető tisztségviselőire, az ügyintézésre, illetékességekre vonatkozó információkon keresztül az idegenforgalmi információkig, várostérképig sok hasznos tudnivaló található. Az Önkormányzat lokális hálózatot hozott létre, gyakorlatilag valamennyi ügyintéző számítógépen dolgozik, és igen jól szervezetten működik az okmányiroda is. Az Önkormányzat vezetői és dolgozói egyaránt érdekeltek a korszerű technika bevezetésében és továbbfejlesztésében, készek ebben aktív közreműködést vállalni.

A MATÁV Rt. korszerű vállalat, amely a kommunikációs igények kielégítésére szakosodott, kiaknázva a vezetékes-mobil konvergencia és az IP-technológia lehetőségeit is. A Matáv Rt., mint privatizált vállalat támogatja a szabad piacot és a piaci versenyt. Idejében felkészült a közelgő váltásra, amikor a magyar vezetékes telefóniát liberalizálják.

 

-