Név: Tóth András

Végzettség: Eötvös Lóránd Tudományegyetem, okl. matematikus, 1977

Beosztás: tudományos munkatárs, MTA Sztaki

Nyelvismerete: angol

1977-1978 között a Chinoinban dolgoztam mint kutató matematikus.

Gyógyszer hatástanulmányokkal, matematikai modellezéssel, egyes biológiai folyamatok szimulációjával foglalkoztam. 1979-ben kerültem a Híradástechnikai Kutatóintézethez, ahol két éven át mikrogépes fejlesztésekben vettem részt. Az Intel 8080 és 8047 mikroprocesszorokra alapozott célgépek tervezése és programozása volt a feladatom, kitekintést nyertem bizonyos hardver elemek működésére. A szoftverfejlesztés assembly és PL/M nyelveken történt, amiből átmenet kínálkozott a CP/M operációs rendszer felé.

1981 és 1985 között a Magyar Távirati Irodánál dolgoztam mint programozó.

Az újságírói számítógépes hálózat működtetése, a rendszer- és szövegszerkesztő program karbantartása volt a feladatom. Innen származnak az első ismereteim a számítógép-hálózatokról. Modell és tankönyv szinten az ARPA világával ismerkedtem, az egyes szerkesztőségek gépei csavart érpárral, 9600 baud sebességű soros vonallal voltak összekötve, melyet a gépek egyedi "operációs rendszere" kezelt le. De az újságírói munka megkönnyítésére és a gyorsabb hírtovábbítás elérésére telepítettünk számítógépeket külső helyszínekre is Budapesten és külföldön is, melyek a telefonvonal minősége szerint esetleg csak 2400 baud kapcsolattal rendelkeztek, de a funkciót tekintve "belső" kapcsolatnak számítottak.

1986-ban a Társadalomtudományi Intézethez kerültem, Kolosi Tamás csoportjába.

A nyolcvanas években futó társadalomrétegződés vizsgálatokban vettem részt, mint alkalmazott matematikus. Itt ismerkedtem meg a különféle statisztikai programcsomagokkal, köztük az SPSS-sel. De számítástechnikai ismereteimet is módom volt bővíteni. Az intézet 1992-ben kapott X.25 vonalat, mellyel az Internethez kapcsoltuk lokális hálózatunkat. Ennek kialakítását és üzemeltetését örömmel vállaltam magamra. Technikai felépítését tekintve Unix alapú szerver és PC-NFS kliens program adta a hálózatot, biztosította az elektronikus levelezést. (Korábban az ELLA rendszert használatuk az intézetben.) 1988 és 1991 a Magyar Közvélemény Kutató Intézet, annak megszűntéig, közvélemény-kutatásokat, heti jelentéseket készítettem, és az osztály IBM PC gépeinek felügyeletét is elláttam.

1996. május elsejétől az MTA Sztaki munkatársa vagyok, Tétényi István osztályán, az ITAK Internet Technológiák csoportnál dolgozom.

Tevékenységünk szorosan kapcsolódik az NIIF programhoz, a kutatói Internet hálózat üzemeltetéséhez. Rendszergazda vagyok az NIIF és az MTA Sztaki számítógépein, Sun/Solaris környezetben. Kiemelt feladatom az elektronikus levelezés. Az NIIF 1995-től kezdődően az Isode cég PP nevű levelező szerverét használta, mely az Internet SMTP/MIME mellett az X.400 szabványú levelezésre is képes, a két protokoll közötti levelezési átjáróként működik. 1999-től az MTA Sztaki bevezette az Innosoft PMDF levelező programcsomagját, az NIIF 2000-ben tért át erre a levelező rendszerre.

Programozási gyakorlatom van a procedurális nyelvekben (FORTRAN, C, Pascal) és interpretek (perl, awk, php) használatában, valamint ismereteim vannak az SQL és az Oracle és más relációs adatbázisok területén.