MTA SZTAKIEU Kiválósági Központ az információ-technológia és az automatizálás területénAz MTA SZTAKI tagja az ERCIM-nek (European Research Consortium for Informatics and Mathematics)Az MTA SZTAKI tagja a W3C-nek (the World Wide Web Consortium)ISO 9001 Minőségírányítás




HírekSzolgáltatásokAz IntézetElérésIntrawebTartalomKeresésEnglish
Egy szinttel feljebb

Az Intézetről (régebbi ismertető)


 
Feladatkör Az Intézet feladata az informatikai, irányítástechnikai, alkalmazott matematikai alap- és alkalmazott kutatás széleskörű művelése, az itt megszerzett speciális ismeretek hasznosítása a kutatás-fejlesztés, rendszertervezés és rendszerintegrálás, tanácsadás, szoftverfejlesztés területén.

Az alkalmazási tevékenység a nagy és bonyolult rendszerekre koncentrálódik, ahol a sokoldalú ismeret, a nagyobb teamek megszervezésének lehetősége, az Intézet infrastruktúrája és anyagi súlya (stabilitása, felelősségvállalása) érvényesülhet.

Az Intézet feladatkörébe tartozik a kutatási tevékenység során megszerzett új ismeretanyag átadása graduális és posztgraduális oktatás keretében. Ennek érdekében az Intézet több hazai egyetemmel együttműködve közös- és kihelyezett tanszékeket működtet, doktori programokban vesz részt.

A tevékenységi filozófia azon alapszik, hogy a csak alapkutatásra szakosodott, azt magas szinvonalon végző alapkutató részlegek biztosítják:
  • az intézet hazai és nemzetközi "goodwill-jét" egyes kiemelt területeken,
  • olyan hasznosítható eredményeket és problémamegoldó környezetet, amely az Intézetnek versenyelőnyt biztosít az egyes termékekre, alkalmazási területekre szakosodott cégekkel szemben a rendszertervezés, szaktanácsadás területén,
  • az egyetemi oktatáson keresztül tehetséges fiatalok bevonását a kutató és alkalmazási feladatokba;
  • evvel szemben az alkalmazási-vállalkozási tevékenység nyeresége szolgál alapul a kutatáshoz és szaktanácsadáshoz szükséges infrastruktúra beszerzéséhez és többletjövedelmet biztosít a kutatók számára (is) az alapkutatásra biztosított költségvetési támogatáson felül.
A fenti tevékenységi filozófia hosszú évek óta alapvetően bevált (még a rendszerváltás nehéz körülményei, a hagyományos partnerek elvesztése idején is) és a nemzetközi tapasztalatok alapján is vélhető, hogy a jövőben is beválik.
 
Lényeges K+F témakörök Néhány olyan fontosabb témakör, ahol az alkalmazás jelentős elméleti eredményekhez kötődik:
- mesterséges intelligencia módszerek alkalmazása orvosi diagnosztikában, pénzügyi-közgazdasági területen, technológiai folyamatirányításban,
- a CNN analogikai számítógép és CNN algoritmusok alkalmazása különösen nagysebességű képdetektálás területén, például orvosi területen mammogrammok, echo-kardiogrammok kiértékelésére, kromoszóma analízisre, illetve nyomtatott áramköri lapok tervezésére és ellenőrzésére, a mozgó képek kódolásában és a kriptográfiában,
- irányításelméleti alapkutatási eredmények alkalmazása nagymegbízhatóságú és robusztus irányítás, ipari folyamatok on-line dignosztikája, digitális irányítási rendszerek verifikálása terén, a járműtechnológiában,
- operációkutatási eredmények alkalmazása a döntéstámogatás terén,
- kommunikációs protokolok kutatási eredményeinek alkalmazása a számítógéphálózati és a mikrohullámú adatátvitel területén,
- kommunikációtechnológia, így az NIIF program hálózati szolgáltatásainak fejlesztése, könyvtárautomatizálás, WWW alapú szoftvertechnológia kutatások és kísérleti fejlesztések, multimédia technológiai fejlesztések.

Perspektivikus feladat a minőségbiztosítási technikák adaptalása és alkalmazása a szoftverfejlesztés és alkalmazói szoftverrendszerek területén.

Az informatikai tanácsadás, rendszertervezés területén a legfontosabb hazai partnerek a társadalombiztosítási önkormányzatok, a Paksi Atomerőmű Rt. és a Miniszterelnöki Hivatal. Külföldi partnereink közül a legfontosabbnak a kialakulóban lévő Motorola együttműködés ígérkezik.
 
Oktatási tevékenység Az Intézet fontos szerepet játszik az egyetemi és posztgraduális oktatásban is. Ezt többek között négy közös tanszék, több Ph.D. programban történő részvétel, 40-50 doktorandusz témavezetése és alkalmazása jelzi. Az intézet munkatársai közül több, mint 50 fő tanít különböző egyetemeken, átlagosan heti 3-4 órát.
 
Nemzetközi kapcsolatok Széleskörűek a nemzetközi kapcsolatok a korszerű KF-témákban. Az Intézet tagja több rangos nemzetközi kutatási szervezetnek, mint az ERCIM (European Research Consortium for Informatics and Mathematics), a W3 konzorcium, az ESI (European Software Institute). Az EU tagországok kutatócsoportjaival közös projektek futnak az EUREKA, COPERNICUS, COST, NATO Civil Research keretében. Több intézeti kutatási témát támogat az NSF, a US Army és a US Navy kutatási hivatala. Az intézet tucatnyi rangos nyugat-európai, USA és japán egyetemmel áll sokéves kapcsolatban. Különösen nagy jelentőségűek a nemzetközi számítógépes kommunikáció legmodernebb technikáihoz kapcsolódó multilaterális, hosszú távú projektek.
 
Munkatársak Az Intézet létszáma kb. 320 fő, ebből mintegy kétszázan egyetemi végzettségűek, 60 fő középfokú végzettséggel rendelkezik és 60 fő lát el a kiegészítő tevékenységet. A diplomás munkatársak, akiknek többsége magasan képzett mérnök vagy matematikus, nagy gyakorlattal rendelkeznek a fejlett információs technológiák (számítástechnika, kommunikáció és irányítás) területén. Mindannyian beszélnek valamilyen idegen nyelvet (többnyire az angolt), sokan kettőt vagy hármat is (a második nyelv többnyire a német vagy az orosz). Egy átlagos gyakorlattal rendelkező munkatársnak 8-10 év munkatapasztalata van, ilyen módon az Intézet munkatársainak együttese igen jelentős szellemi kapacitást jelent.

A kutatók jelentős része rendelkezik tudományos fokozattal:

akadémikus 6 fő
akadémiai doktor (Dr.Ac.) 10 fő
kandidátus vagy Ph.D. 47 fő
egyetemi doktor 20 fő

Az intézetben jelentős létszámú fiatal szakember dolgozik. A 35 éven aluli főállású munkatársak száma 60-65 fő, emellett 40-50 doktorandusz és 20-30 egyetemi hallgató vesz részt részfoglalkozásban az Intézet munkájában.
 
Pénzügyi adatok Az Intézet stabil pénzügyi helyzetét az alábbiak szemléltetik:

Mérleg (eFt) - 1997. 12. 31.
Eszközök: 1,369.015
  Befektetett eszközök 534.447
    Immateriális javak 8.565
    Tárgyi eszközök 425.886
    Pénzügyi eszközök 99.996
  Forgóeszközök 834.568
    Készletek 19.689
    Követelések 91.096
    Pénzeszközök 775.547
    Aktív függő és átfutó elszámolások -51.764
Források 1,369.015
  Saját tőke 480.004
  Tartalékok 574.739
  Kötelezettségek 314.272
    Rövid lejáratú 54.621
    Hosszú lejáratú 110.715
    Passzív függő és átfutó elszámolások 148.936

Éves forgalom és megoszlása (MFt) 1996 1997
Költségvetési támogatás (alapkutatás) 230 287
Pályázati források (hazai és külföldi) 118 209
Szerződéses KF tevékenység 611 597
Egyéb bevételek 105 90
Árbevétel összesen 1.064 1.183

Az intézet a szerződéses tevékenységből származó nyereségét visszaforgatja az alapkutatásra, így - alkalmazkodva a költségvetési szervek gazdálkodási és adózási szabályainak legkedvezőbb lehetőségeihez - lényegében non-profit szervezetként működik.    
 

www.sztaki.hu
copyright (c) 2000 mta sztakiwebmaster