Kórházaink jelentõs része december végén ismét szembesült azzal a kérdéssel, hogy milyen stratégiát kell követnie informatikai rendszere kialakításánál. A Bull Magyarországnak is Ð mint Európa számottevõ egészségügyi rendszerintegrátora, fejlesztõje és hardver, szoftver szállítójának hazai képviselõje számot kell vetnie, milyen irányokat tart jónak, perspektivikusnak, mely fejlesztéseket/partnereket kell itthon támogatnia, melyeket pedig honosítania.
A feladat nehézségét az adja, hogy az informatika igen gyors fejlõdése mellett hazánkban olyan rendszerek kerülnek piacra, melyek a legújabb fejlesztések eredményeit még nem használják ki. Ennek következtében konzerválják a múltat és ennek káros hatásai évrõl évre fokozódnak. Bár emberileg érthetõ az újtól való félelem, nem kétséges, hogy a jövõben az egészségügyi informatika bizonyos területein paradigmaváltásra van szükség.
Úgy gondoljuk a XXI. század elején a kórházi információ-rendszerek középpontjában a beteg áll. õt szolgálják a betegdokumentáció, adminisztráció, szakorvosi tudásbázisok, tanácsadói, szakértõi rendszerek, melyek az egészségügyi informatika szerves részei lesznek. E rendszerek jellemzõje az asszisztáló, feedforward jelleg lesz, ami azt jelenti, hogy bizonyos orvosi döntések várható következményeirõl tájékoztatja az orvost, aki így a beavatkozás elõtt még döntését módosítani tudja. Ez segíti az orvosi munkát, hiszen a tanácsadást, ellenõrzést idõben elõre hozza, továbbá ilyen mtködés esetén a rendszer adatainak validitása nagy mértékben javulni fog. Ez amellett hogy elõnyös a betegnek, nagyban hozzájárul a mtködési költségek csökkentéséhez is. A real-time adatfeldolgozással és a kórházi folyamatok optimalizálásával is a gazdaságosság fog növekedni, leginkább ennek lesz szolgája a vezetõ információ rendszer.
Az orvosok hatékony eszközöket kívánnak meg a kutatásokhoz, infocenterek eléréséhez, továbbfejlõdésükhöz. Ma már elképzelhetetlen komoly tudományos mûhely a világháló, az Internet használata nélkül. A Bull olyan biztonságos megoldásokat ajánl, amelyek veszélytelenné teszik az Internet használatát.
A világméretû globalizálódás hatása hatékony interhospitális kommunikációt, szabványos felület és eljárásokat kíván meg a megvalósulással egyidõben létrejövõ regionális és az európai egészségügyi rendszerek felé, továbbá szigorú adatvédelmi eljárások kialakítását fogja eredményezni.
A fenti felhasználói igények hogyan jelennek meg az informatika nyelvén?
Kezelendõ információk típusai a gépben rögzített adatokon túlmenõen, képi információk (Rtg, egyedi és mozgókép, UH kép, diagramok, stb.), kézírásos dokumentumok, hanginformációk lehetnek. Kommunikációs interface, hardver szempontból nemcsak terminál és PC, hanem NC-Network Computer, wireless remote terminál használható. A belsõ lokális hálózatnak építenie kell az Internet technológiára, a betegdossziéból való adatnyeréshez pedig használni fogjuk a hypertext és multimédia technikákat. Megosztott adatbázisok, esetleg a személyes aktívmemória kártyán lévõ adatok használatával kell szembenéznünk, ebbõl elõállítani a szükséges információkat, úgy betegdossziét, mint hozzáférési kulcsokat.
Az alrendszerek minden szintjén
törekedni kell a legfejlettebb automatikus azonosítási
technikák használatára, nevezetesen vonalkód,
OCR-optikai karakter leolvasás, Smart-Cardok, aktív memória
kártyák, rádiófrekvenciás azonosítók
használatára. A biztonsági, adatbiztonsági
rendszereknél a PIN kódok helyett várhatóan
számolni kell az ujjlenyomat, tenyér geometria, Irisz diagnosztikai
eszközök integrálásával is.
A Bull elkezdte TakeCare néven
egy ilyen új fejlesztést rendszerének installálását
a dél-franciaországi Cannes városának kórházában.
A TakeCare beteg dossziéja a számítógéppel generált szöveges és képi információk mellett kézi és gépírásos iratokat, filmeket, hanganyagokat is tartalmaz, azokat a jogosultak rendelkezésére bocsátja.
A rendszer Intranet technológiát
és
elemeket (Web, Broswer, Http, mail boksz) használ egy biztonsági
rendszerrel védett lokális hálózaton. A hardver
elemek között elsõrendten ott vannak a korábbi
IBM rendszer gépei, néhány Macintosh és újdonságként
a Wire-less remote terminálok/computerek, vagyis azok a kábel
nélkül a rendszerhez csatolható notebook-képernyõ
mérett, felírótábla jellegt kis számítógépek/terminálok.
Az adatok, melyek együttesen a
beteg dossziéját alkotják, több gyógyító
egységnél vannak elosztva. Az elosztást Tuxedo szoftver
kontrollálja.
E rendszerhez csatlakozik az orvosok
CPS rendszert professzionális kártyája és a
betegek egészségbiztosítási kártyája,
mely itt mindkét esetben aktív memória kártya.
A Take Care rendszer tehát egy
betegcentrikus on-line kórházi rendszer, mely felhasználja
az informatika legfejlettebb termékeit a célból, hogy
a betegeket jobb minõséggel, hatékonyabban gyógyítsák,
s eközben az orvosok, nõvérek részére
olyan eszközöket biztosít, mellyel van kedvük dolgozni,
mobilitásukat növelni.