A PROREC projekt célja

A már létező PROREC projekt fő feladatai voltak egy Európára kiterjedő leltár készítése elektronikus kórlap rendszerekről és kezdeményezésekről, két nemzeti PROREC központ (Belgium és Spanyolország) felállítása, valamint a PROREC International-nek, az elektronikus kórlap Európai Intézetének az előkészítése. Ebben a jelenleg folyó projektben öt országból vannak résztvevők: Spanyolországból és Belgiumból a fő szereplők, valamint Nagy Britanniából, Norvégiából és Franciaországból költségvetési korlátok miatt behatárolt feladatokkal. Ennek a projektnek a folytatása a PROREC-F2.

A PROREC-F2 egy folytatódó/kibővülő projekt, amelynek célja, hogy a folyamatban lévő Európai Uniós PROREC projekt (HC1110) hatását megerősítse. A PROREC projekt fő célja, hogy előmozdítsa és koordinálja az átfogó, átvihető és biztonságos elektronikus kórlap egész Európára kiterjedő összehangolását. Ezt az Európai Bizottság Egészségügyi Telematikai Alkalmazások projektjeinek, valamint az elektronikus kórlaphoz kapcsolódó más nemzeti és nemzetközi kezdeményezéseknek az összehangolásával és támogatásával éri el. A legfőbb célkitűzése ennek a kezdeményezésnek, hogy egy ésszerű időszakon belül az Európai Unió minden tagállamában bevezessenek egy európai elektronikus kórlapot úgy, hogy az egészségügyi gondozás különböző forrásokból származó adatai átvihetőek és érthetőek legyenek.

A PROREC-F2 projekt arra törekszik, hogy további nemzeti PROREC központok alakuljanak, valamint hogy kiszélesítse a PROREC projekt hatáskörét és jelentőségét még több erőforrás és tevékenység bevonásával a PROREC International létrehozása céljából a jelenlegi PROREC projekt üzleti terve alapján. A belga PROREC központ sikere bizonyítja, hogy ez egy gyümölcsöző kezdeményezés.

A kulcs kérdések a következők:

A jelenlegi fázisban már a spanyol PROREC központ alapjainak a lerakása is megtörtént és sor került a buktatók és problémák azonosítására. Új központokat alapítunk Norvégiában, Dániában, Finnországban, Magyarországon, Írországban, Németországban, Portugáliában és Ausztriában. A PROREC-F2 projekt további jelölteket keres Hollandiában, Svédországban, Izlandon, Olaszországban és Görögországban. Ezzel a PROREC kezdeményezés az Európai Közösség szinte minden országában aktív lesz.

Ezekből következik, hogy a PROREC-F2 projekt mind a PROREC-ből jövő, mind az egymástól függetlenül a különböző tagállamokban létrejött nemzeti kezdeményezésekre épít. A PROREC projekt során világossá vált, hogy a siker eléréséhez a nemzeti különbözőségeket figyelembe kell venni. Ugyanilyen fontos a nemzeti kulcs szereplők bevonása. Gondos válogatási folyamat eredményeképpen kerültek kiválasztásra a különböző tagállamokban a kulcs szereplők, és azok a követelmények, amelyeket teljesíteni kell a nagyobb hatás érdekében.

A PROREC-F2 projekt végeredménye számos nemzeti PROREC központ megalapítása lesz. Ezek a központok mind ugyanazt a feladatot fogják ellátni, csak az adott tagállam speciális helyzetéhez igazítva. Az elképzelt tevékenységek, mind a nemzetközi, mind a nemzeti szinten, széles skálán találhatók az informatívtól kiindulva a tanácsadón és monitorozón keresztül az akreditációsig. Mindez szervezés, koordinálás és összehangolás segítségével történik.

A PROREC központok által végrehajtott tevékenységek a következők:

Informatív tevékenységek:

Tanácsadó tevékenységek:

Monitorozó tevékenységek:

Akreditációs tevékenységek:

Elvégzendő feladatok

Fő célok:
A magyar PROREC központ létrehozása egy átfogó, átvihető és biztonságos elektronikus kórlap magyarországi elősegítése céljából. Minden az elektronikus kórlap területén tevékenykedő személy vagy társaság elérése Magyarországon. Az elektronikus kórlaphoz kapcsolódó erőfeszítések koordinálása úgy, hogy a projektet kiindulási pontnak kell tekinteni.

További célok:
A fent említett általános célok mellett, amelyek közösek a többi nemzeti PROREC központokéval, a magyar PROREC központnak speciális céljai is vannak, ami abból következik, hogy Magyarország nem tagja az Európai Uniónak, csak tervezi a belépést. A magyar PROREC központ létrehozása egy kísérleti projekt lesz annak a vizsgálatára, hogy egy Közép- és Kelet-Európa-i (KKE) ország hogyan segítheti a nemzeti egészségügyi informatikai rendszerét felkészülni az Európai Unió rendszeréhez való kapcsolódásra azáltal, hogy az elektronikus kórlaphoz kapcsolódó információkat terjeszti. A cél KKE országbeli tapasztalatok összegyűjtése az elektronikus kórlaphoz kapcsolódó szabványok és ajánlások használata területén. Ezek a tapasztalatokat az Európai Unió később felhasználhatja KKE országbeli PROREC központok létrehozásában valamint a későbbi KKE PROREC központok integrálására az Európai Unió PROREC központjainak közösségébe.

PROREC-Spain Centre internet címe: http://www.sadiel.es/europa/prorec

    Vissza a tartalomjegyzékhez