HM HOSPITAL MANAGEMENT GMBH., MÜNCHEN és
Unisoftware Rendszerház
Levélcím: 1119. Budapest Szombathelyi tér 14.
Tel: (36-1) 201-68-91 Herédi Gábor
Fax: (36-1) 201-8619
E-mail: heredi@mail.mgx.hu
E-mail: HC@unisoftware.hu
Internet cím: http://
www.unisoftware.hu
7.1. OPERATÍV KONTROLLING
A PORTIKUS már üzemelő adatfeldolgozó rendszer adatainak összegyűjtése, kivonatolása és tömörítése. A kórházvezetésnek és a kontroller csoportnak intézkedési joga van az operatív adatok felett, amelyeket a felhasználók rögzíthetnek. Az elemző rendszerben szabadon definiálható a megtekintendő adatok mélysége és aktualitása. A költségvetés készítéséhez a rendszer adatokat vehet át az adatfeldolgozó rendszerből.
Az operatív kontrolling lényege egy komplex munkalap a költségvetés kontrolljához. Ez a munkalap a legkülönfélébb kiértékeléseket egyesíti:
7.2. STRATÉGIAI KONTROLLING
A PORTIKUS támogatja a korai probléma-felismerést és a probléma-strukturálást:
A Magyarországon elterjedt kórházi informatikai, gazdasági és finanszírozási környezet eltérhet a német viszonyoktól - elsősorban a nem esetszintű adatfeldolgozás adottságai miatt szükséges hangsúlyozni, hogy a PORTIKUS összes, részletes szolgáltatását csak a szükséges mélységű adatbázisok megléte esetén nyújthatja.
A magyar viszonyokat figyelembe véve az alábbi egyéni fejlesztési irányokat ajánlhatjuk:
(Tervezés az előző évek alapján, illetve új feladatok bevezetése "piackutatás" alapján)
Összefüggések vizsgálata, hatékonyság növelésének lehetőségei azonos vagy alacsonyabb költségigény mellett.
Kialakítható tablók pl.:
A PORTIKUS programcsomagot jelenleg MS Windows NT operációs rendszerrel és SQL adatbankkal üzemelő számítógépekhez kínálják.
A rendszert lehet önálló számítógépes munkahelyekre is telepíteni, helyi adatfeldolgozás céljából. A rendszer kiszélesítése és a vezetői információs rendszer munkacsoportos használata érdekében lehetőség van több munkahely együttes használatára is (kliens-szerver megoldás). A rendszer problémamentesen együttműködik az ismert hálózatokkal.
A számítógép központi egységének minimum 16 MB RAM és 60 MHz kapacitással szükséges rendelkeznie az elfogadható válaszidők eléréséhez. A rendszer bevezetése előtt pontos konfigurációs követelmény előiratot szükséges rögzíteni, hogy hogyan kerüljenek át az operatív adatok a PORTIKUS-ba.
A teljesen grafikus munkafelület igényli a 17"-os monitor és a színes nyomtató alkalmazását.
A PORTIKUS rendszer az operatív adatbankokhoz az ODBC (Open DataBase Connectivity) nyílt és standard csatolón keresztül férhet hozzá. Így a rendszer a piacon lévő szabványos adatbankokhoz közvetlenül hozzá tud férni.
Az adatelérési lehetőségek között minden
esetben a helyi viszonyok ismeretében lehet választani. Első lépésben mindenképpen
ajánlott egy központi PORTIKUS adatbank-szerver felállítása, amelybe az
adatok előtömörítés és kivonatolás után kerülhetnek be. Ezt a szervert
minden PORTIKUS munkaállomás elérheti.
7.3. PORTIKUS STANDARD
A programcsomag alapkiépítésben több alkalmazást és szolgáltatást tartalmaz. Néhányuk kulcsmondatokban:
7.4. PORTIKUS PROFESSIONAL
Bővített, magasabb szintű elemzések, több kórházra is.
A megrendelő igényei szerint, bármilyen adatbankhoz elemző munkalapok tervezése és installálása.
A PORTIKUS Felsővezetői Döntéstámogató Rendszert azzal a céllal fejlesztették ki, hogy a kórházi vezetők olyan eszközt kapjanak, amely gyors, időbeni elemzéseket tesz lehetővé. Ezzel a könnyen megtanulható programmal a vezető menedzser mind a belső, mind a külső fejlesztési és módosítási követelményeket felderítheti és elegendő ideje marad a gyors reagálásra.
A fejlesztési koncepcióban és a megoldásban visszatükröződik mind a HM Hospital Management, mind a magyarországi szakértők többéves kórházi gyakorlatában felhalmozódott tapasztalat, amelyeket kórházi munkájuk során tökéletesítettek (a HM piacvezető a Német Szövetségi Köztársaságban). Ilyen példa a bemutatás módja, az elemzési technikák. Néhány jellemző szolgáltatási és elemzési csoport:
A PORTIKUS szoftvercsomag modern, negyedik generációs fejlesztői környezetben készült, a kliens/szerver technológia felhasználásával. Nyílt csatolóval rendelkezik az összes SQL / ODBC adatbankhoz. Sokszínűsége lehetővé teszi elméletileg az összes kórházi rendszerhez való csatlakozását, az on line adatgyűjtés és aggregáció megvalósítására.