8. dr. Pikomed

Az egészségügy gondjait jól ismerő orvosok és informatikusok - a Pikomed finn-magyar kórháztechnikai társaság munkatársai - fejlesztették ki a dr. Pikomed nevű, egészségügyi szakmai információs rendszerprogramot. Az alrendszerek szervesen kapcsolódnak egymáshoz.

8.1. Ambuláns betegforgalmi alrendszer

Elsősorban az adminisztrációtól mentesít, hiszen nyilvántartja a járóbeteg ellátásban részesült páciensek személyi és ellátási adatait, statisztikákat készít, s - a törvényi előírásoknak megfelelően - a finanszírozónak is megadja a szükséges információkat.

Az alrendszert jól átlátható, hierarchikus menüszerkezet jellemzi, amelyben a különböző funkciók jól elkülönülnek egymástól. Ezeket a menü megfelelő pontjaival vagy funkcióbillentyűkkel lehet kiválasztani. Eredményül egy beviteli képernyő jelenik meg a monitoron (mondjuk egy beteg adatlapja), s ezt lehet módosítani, kinyomtatni, törölni.

Az alrendszer automatikusan érzékeli a hálózatos működést, és ilyenkor kizárólag a rendszergazdának engedélyezi a törzsállomány kezelését. Ugyancsak magától bővíti a személyi törzsadattárat, és mivel azonnal elkínálja az intézetben egyszer már megfordult személyek adatait, nem kell felesleges adatbevitellel tölteni az időt.

8.2. Laboratóriumi alrendszer

Nemcsak a laboratóriumokban, hanem a betegellátó helyeken (tehát a kórházi osztályokon és a rendelőintézetekben) lévő terminálokon is kérhet vizsgálatokat, majd vizsgálat- és páciensorientált munkalistát készít. Feladatai közé tartozik még a leletkészítés és az értékelés. Minthogy kapcsolódik a már említett központi törzsadattárhoz, így az adatokat a fekvőbeteg osztályokon, a szakrendeléseken és az ambulanciákon lévő terminálokon is meg lehet tekinteni.

8.3. Radiológiai alrendszer

Szervesen kötődik a központi törzsadattárhoz, s persze ugyanazt a menüszerkezetet, keresési eljárást, illetve helpszerkezetet használja, mint a többi programrész. Nagy segítséget jelent, hogy tud leletezési formanyomtatványokat készíteni, valamint nyilvántartja a gyógyászati segédanyagokat, vegyszereket és gyógyszereket, ezzel is gyorsítva a kötelező adatszolgáltatást. A szükséges kiegészítőkkel felszerelve digitalizálja a röntgennel, a CT-vel, az ultrahanggal és az endoszkóppal készült képeket, amelyeket azután tömörített formában lehet tárolni, s a hálózat bármely pontján el lehet érni.

8.4. Fekvőbeteg alrendszer

a kórházi osztályokon ellátott betegek adatait kezeli. Kialakítása követi az Ambuláns rendszerben bevált menüszerkezetet, s a funkcióbillentyűk is ennek megfelelően segítik a felhasználót. A többszintű helpszerkezet itt is használható. Keresni nemcsak az egészségügyi azonosító, hanem névtöredék, név és törzsszám szerint is lehet. Az alrendszer az Ambuláns rendszernél ismertetett állományokat használja, kiegészítve persze néhány nélkülözhetetlen törzsállománnyal.

A finanszírozás osztályainak (belgyógyászat, sebészet, intenzív stb.) megfelelően összesen 23 Osztályos alrendszer létezik, amelyek ráépülnek a finanszírozási rendszerre, kiegészítve azt a kórlapok, zárójelentések és egyéb nyilvántartások készítésével.
 
 

Referencia:

Mátészalkai Területi Kórház

Novell NetWare hálózati környezetében. Az elmúlt évben közel 300 ezren fordultak meg a kórházban, s a személyi törzsadattárban jelenleg 69 ezer fő adatait tárolják. S minthogy a dr. Pikomed programrendszer a régebbi 286-os számítógépekkel is remekül elboldogul, sebvágó beruházásokra sem volt szükség.

    Vissza a tartalomjegyzékhez