4. Hospital Computer(HC)-Kórházi integrált információs rendszer

Unisoftware Rendszerház
Levélcím: 1119. Budapest Szombathelyi tér 14.
Tel: (36-1) 201-68-91 Herédi Gábor
Fax: (36-1) 201-8619
E-mail: heredi@mail.mgx.hu
E-mail: HC@unisoftware.hu
Internet cím: http:// www.unisoftware.hu
 

Kedves Olvasóm!

Engedje meg, hogy köszöntsem abból az alkalomból, hogy kezébe veszi a Unisoftware Rendszerház kórházinformatikai termékekkel és azok integrációjával foglalkozó csoportjának kiadványát!

Ez a kiadvány a HC Integrált Egészségügyi Informatikai Rendszerről szól.

Arról a rendszerről, mely közel 2 évtizede folyamatosan jelen van a német piacon, s amely folyamatosan bizonyítja, hogy emberléptékű, tanulható, a háttérben tökéletesen, ugyanakkor olcsón működtethető informatikával kézben lehet tartani a kórház irányítását, segítségével fejlődőképes kórházat lehet vezetni.

Munkatársaimmal jelen kiadványunkat annak szellemében készítettük el, hogy Ön, aki megéli a információk áramlásának és helyes felhasználásának szükségességét, aki nap, nap után a kórháza működtetésének problémájával küzd, haszonnal forgathassa e leírást és átfogó képet tudjon alkotni arról, hogy mi a HC-SYSTEM.

A kiadványban ismertetjük a rendszer felépítését, annak lehetőségeit. Azonban feltétlenül tudnia kell azt, hogy a rendszer Magyarországra tökéletesen adaptált, s tudnia kell azt is, hogy megvásárlásához, bérléséhez, illetve bármilyen szintű használatához megfelelő és rugalmas partnert talál Rendszerházunban. Rendelkezésére állunk kórházra szabott finanszírozási, outsourcing, bérleti konstrukciókkal, költséghatékonyan felhasználva az Ön kórházának valamennyi személyzeti, tárgyi erőforrásait!

Bízva abban, hogy felkeltettem érdeklődését a HC-rendszerrel kapcsolatban, kívánok a kiadvány olvasásához figyelmet!

Herédi Gábor
Unisoftware Rendszerház
Egészségügyi Informatikai Rendszerek
Fejlesztési és kereskedelmi vezető

Hospital Computer System ( HC-System )

A HC-Rendszert a Németországban működő Hospital Computer GmbH (HC) (München) fejlesztette ki, amely a Hospital Gruppe egyik tagja. A majd két évtizedes mérnöki munka eredményeképpen kialakult szoftver kifejezetten a mindennapi kórházi gyakorlat számára készült. Megtervezésében nagyszámú magyar szakember vett részt. Első, több mint egy évtizede történt installációja óta is mintegy 200 emberévnyi mérnöki munkát fordítottak fejlesztésére, az időközben kialakításra került HISA, ECHRA, EDI és HIF ajánlásokat is figyelembe véve.

Fejlesztésében mindvégig figyelembevettük a gyógyító orvos, az adminisztrációs terhekkel megbízott ápoló személyzet, a kórházakban dolgozó gazdasági szakemberek, tulajdonosok, és működtetők szakismeretét, véleményét. Kialakításában tehát nemcsak szervező szakemberek, több diplomával rendelkező informatikusok, hanem több száz egészségügyben, vagy annak bármely, az informatikával lefedett vagy érintett területén dolgozó szakember vett részt. És ez nem csupán virtualitás, hanem realitás, hiszen tucatnyi, évek, évtizedek óta tökéletesen és gazdaságosan működő kórház bizonyíthatja e tényt!

Tehát a HC nem csupán hatékony informatikai rendszer, és technológia, hanem sokkal inkább tapasztalat és tudás!

A HC-Rendszer a fekvő- és járóbetegekkel kapcsolatos adminisztratív feladatokhoz komplex szolgáltatást kínál, számos, a felhasználó munkáját megkönnyítő különleges funkcióval és az adminisztrációs terhek csökkentésével:

Átfogó megoldások

Különleges funkciók Orvosi kutatási tevékenység támogatása

A HC-Rendszer, amelynek programjai a többéves tényleges üzemeltetés során már beváltak, a jövőbe mutató, mert nem korlátozódik kizárólag az említett adminisztratív funkciókra, hanem segítséget nyújt klinikai területen is.

Adatfeldolgozási, adminisztrációs funkciók

Kórházvezetési információs funkciók A HC-Rendszer általános tulajdonságai

Adatbiztonság - az alkalmazott hardverkörnyezet, a SPARC, RISC, INTEL processzorarchitektúra, a kellően méretezett tárkapacitás biztosítja azt, hogy százon felüli kórházi terminál támasztotta adatfeldolgozási igénynél is stabil marad a rendszer - a személyiségi jogok miatt szükséges többrétegű behatolásvédelemmel egyidejűleg, hála a rendszer belső védelmének és a platformok többsége által biztosított C2-es biztonsági szintnek.

Átláthatóság - A HC-Rendszer közel 20 éves tapasztalatával, a hosszú évek alatt felhalmozott igényeknek megfelelően magas színvonalon támogatja az ápolási, gyógyítási munka könyvelését, következésképpen a gazdasági folyamatokat. Ápolási-gyógyítási időmérő technológiájával, ütemezőrendszerével a hatékony emberi-erőforráskezelést átláthatóan segíti.

Biztonság, támogatás - a HC-Rendszer anyavállalata majdnem két évtizede foglalkozik integrált kórházi számítógépes rendszerekkel, folyamatos támogatása a magyarországi installációk esetén is fennáll.

Bővíthetőség - A rendszert szabadon lehet bővíteni. Az alkalmazott technológia teljes mértékben lehetővé teszi azt, hogy az egyszer kiépített HC-alkalmazások körét, számát fehasználási módjait szabadon bővíthessük. Későbbiekben felépülő, vagy bekapcsolásra kerülő osztályok, részlegek, járóbeteg-rendelések, esetleg hivatalok számára a HC rendszer azonnal elérhetővé válik, azok teljeskörűen bekapcsolódhatnak a munkába. Hangsúlyozzuk, hogy ezt az alkalmazott hardware és software technológia méretezhetősége alapvetően lehetővé teszi.

EU-konformitás - Jelen anyagunk külön fejezetei foglalkoznak a HC-Rendszer EU-konformitásával. Hangsúlyozzuk, hogy a rendszer majd 2 évtizede, folyamatosan fejlesztve az új kihívások teljesítése, és a növekvő elvárások miatt Németországban tökéletesen működik. Magyarországi referenciánk ezen elvárás szerint, ám a magyar igények figyelembevételével működik!

Felhasználói felület - a HC rendszer termináljai TCP/IP hálózati protokoll szerint csatlakoznak a rendszerhez, igény szerint karakteres vagy grafikus terminálemulációval - a már üzemelő, régebbi PC-k és az Ethernet hálózat problémamentesen felhasználhatók;

Felhasználóbarát kezelési mód - egységes menüfelépítés a rendszer egészére, áttekinthető képernyő-kialakítás, a különböző munkafolyamatoknál egységes gondolkodásmód, On-line Help; a kórház IT osztálya a kezelői felületeket tovább módosíthatja, a szükségleteknek megfelelő szervizpontokat kialakítva;

Gazdaságosság, likviditás, életbennmaradás - a HC-Rendszer biztosította funkciók folyamatos és tudatos kihasználásával a kórházmenedzsment, jelentős megtakarításokat érhet el - a jól végzett kontrolling segítségével a HC-Rendszer hamar "behozza" az árát. Adatainak célszerű felhasználásával hozzájárul a kórház stratégiai helyzetének javításához.

Integráció - a beteggel kapcsolatos minden adat elérhető minden alkalmazás számára azonos kezelőfelület segítségével, elkerülve ezzel a felesleges és az ismételt adatbevitelt, amely hibaforrás, és indokolatlan időpazarlás, végső soron indokolatlan költségnövelés lehet. Ide értjük azt is, hogy a rendszerhez kapcsolt, nem HC fejlesztésű rendszerek (élelmezés, labor, stb.…) egyazon adattörzsből felépítve kezeljék betegadataikat.

Minőségbiztosítás - Az alkalmazott és a kórház szakemberei által rendszeresen karbantartott protokollok alapján, azok szakszerű kezeléséből, maximális figyelembevételéből adódóan hozzájárul az ellátás állandó magas színvonalon tartásához;

Modularitás - a HC-Rendszer moduláris szerkezete az építőkockához hasonlóan lehetőséget ad a rendszer lépcsőzetes bevezetésére, kórházspecifikus konfigurációk kialakítására a modul-szint alatt is;

Nyitottság - a rendszerprogramokat az alkalmazott hardverkörnyezetnek megfelelően optimalizálni lehet, a nyílt rendszerek nemzetközi követelményeinek megfelelően; a már üzemelő kórházi alkalmazásokkal On-line adatcsere alakítható ki, ezek a rendszerek integrálhatók, a rendszer tökéletesen alkalmas intranet kialakítására, belső körlevelek orvosszakmai protokollok támogatására, ezzel is támogatva a minőségbiztosítás szempontjából nélkülözhetetlen egységes dokumentálási rend kialakítását

Rugalmasság - az egyedi felhasználói igényeket, a szakmaspecifikus követelményeket a rendszerparaméterek és a kódtáblázatok beállításával optimalizálhatjuk; a modulok és a menürendszer a felhasználó munkakörnyezetéhez alakíthatók; a HC-Rendszer széleskörű paraméterezési lehetőségeivel tökéletesen ki tudja szolgálni a kórház igényeit.

Széles funkcionalitás - a HC-Rendszer olyan komplett megoldás, amelyben az egyes modulok nagymértékben átszövik a kórház működésével kapcsolatos információforgalmat, teljes környezetet biztosítanak a kórház elektronikus adatfeldolgozási igényeitől kezdve a kontrolling technikákig;

24 órás rendelkezésre állás - A HC-Rendszer az alkalmazott robosztus technológiának, adatbázis-kezelőnek, és az alkalmazott magas színvonalú hardware-platformnak köszönhetően biztosítja a megszakítás nélküli munka lehetőségét.

A HC-Rendszert bevezetése során, az ismertetett tulajdonságok miatt, a kórház gyógyító tevékenységéhez, annak informatikai vetületeihez és a lezajló logisztikai folyamatokhoz lehet illeszteni. A HC-Rendszer megvalósítása komplett implementáció, amely magába foglalja - a kórház vezetésével együttműködve - a válaszadást szervezési és vezetési kérdésekre. A kórház személyzetét komplex képzéssel készítjük fel. A HC-Rendszer kezelői felületének megtanulása gyors folyamat (magyar referenciapélda alapján is).

A HC-Modulok bemutatása

Betegnyilvántartás és elszámolás (PATIFAKT)

A PATIFAKT az egészségügyi törvénynek megfelelően számos elszámolási funkcióval támogatja a teljes betegnyilvántartást a felvételtől egészen az elbocsátásig. Az elszámolások minden kombinációját automatikusan megvizsgálja, és egy számlajavaslatban összevezeti azokat. A jelentési kötelezettség teljesítéséhez szükséges kódtáblázatok (pl. DRG) katalógusát szintén tartalmazza a PATIFAKT.

Anyaggazdálkodás (MAWI)

A raktárkezelés összes alkalmazását, a kórházon belüli ellátást valamint a beszerzés támogatását egyaránt lefedi a MAWI modul. A charge-számok betegre vonatkoztatott nyilvántartását is elvégzi.

A gyógyszertár-nyilvántartás alkalmazásai is rendelkezésre állnak, beleértve a lejárati dátum figyelését, a cikkvisszahívást, stb.

Pénzügy-főkönyvelés (FIBU)

A pénzügyi-, fő-, vevő- és szállítókönyvelés funkciók magától értetődőek. Ezen felül a felhasználót megfelelő lehetőségekkel támogatja a bizonylatok nyomon követésében, melyhez további átfogó keresőszempontok is rendelkezésre állnak.

Költség és teljesítményszámítás (KOSTRE/LEISTAT)

A Költség és teljesítményszámítás modul sokrétű elemzési lehetőséget kínál, melynek során a felhasználó egyéni kiértékeléseket állíthat össze. A terv/tény összehasonlítások ill. azok költségvetéstől való eltérése abszolút ill. relatív formában ábrázolható. Ezekből természetesen levezethetők a törvényben előírt költség és teljesítmény statisztikák kiértékelései. Az egyéni áthelyezési és elszámolási tervek valamint a Cost-Benefit is a modul alkotórésze.

Esetátalány kalkuláció (FAKORE)

A HC-Rendszer betegre vonatkoztatott adatrögzítése által ezek az információk rendelkezésre állnak az elő- és utókalkuláció számára. A FAKORE modul lehetővé teszi esetre vonatkoztatott, megfelelő kezelési standardok valamint a hozzájuk rendelt anyagfelhasználások elemzését és kiértékelését, melyhez a költségszámítás szerinti, kórházon belüli, egyéni pontértékek és ez által a szolgáltatási költségek szolgálnak alapul.

Orvosi betegellátás (PATIMED)

A PATIMED modul fontos alkotórészei a klinikai területre vonatkozó kommunikációs és dokumentációs funkciók. Az egyes munkaterületek teljesítmény rögzítései valamint a kórházbeli szolgáltatásigénylések és tervezések támogatják a teljes munkafolyamatot.

A modul a kórházszerte történő teljes munkafolyamat javításához az igényelt szolgáltatások időbeosztását a kórház által előírt optimalizációs szempontok szerint automatikusan elvégzi úgy, hogy rendelkezésre bocsát az egész kórház területére kötelező munka és szállítási tervet, az összes vizsgálati időponttal.

A napi munkafolyamat, tekintettel a szervezett lebonyolításra jelentősen nyugodtabb lesz és csak a csúszásoknál kell rendkívüli jelentéstételt végezni. A vizsgálatokat ill. az elő- és utókezeléseket végző osztályok ill. részlegek bekapcsolása elegánsan és kényelmesen történik.

Orvosi és ápolási dokumentáció (MED-Prax)

A MED-Prax lehetővé teszi egy teljeskörű elektronikus betegkarton kényelmes elkészítését. Egyidejűleg rögzít minden elvégzett szolgáltatást. A szolgáltatás rögzítése áttekinthetően történik az orvosi vagy ápolási személyzet többlet terhelése nélkül.

Minden adat ott kerül rögzítésre, - az ambulanciától kezdve a kórtermen keresztül a vizsgáló helyiségekig - ahol létrejön. Ennek folyamatos biztosítására un. vizitkocsikat hoztak létre, melyek Notebook Pc-vel vannak ellátva. A kiépített rádiós hálózat és a nagyteljesítményű beépített elemek lehetővé teszik a független, kábel nélküli üzemeltetést.

Az orvosi személyzet számára mindenekelőtt az integrált képarchiválás és a kényelmes, részlegesen automatikus leletkészítés hasznos. A diagnózisfüggő standard előírások megkönnyítik a rutinmunkát. A MED-Prax minden, általánosan használt diagnózis-berendezésből (pl. UH) történő adat és képátvételre alkalmas csatoló felülettel szállítható.

Műtéti tervezés (OP)

A Műtéti tervezés modul lehetővé teszi a műtétek bejelentését és elosztását a különböző műtőkbe és ezzel egyidejűleg a műtéti személyzet hozzárendelését is. A műtét elvégzése után a tervezett teendőket igazolni kell ill., ki kell egészíteni azokat. A megfelelő kódok rögzítése a helyszínen történik. A műtétet végző személyzet a megfelelő idő-adatokkal (vágás, varrás, be- és kimosakodási idő, stb.) dokumentálásra kerül. A dokumentáció alapján az adatok automatikusan rendelkezésre állnak az esetátalány kalkulációhoz.

Állóeszköz könyvelés (ANBU)

Az Állóeszköz-könyvelés modul végzi a berendezési javak nyilvántartását a megfelelő értékcsökkenés leírási módokkal együtt és HC-főkönyveléshez (FIBU) van integrálva.

Műszaki karbantartás (TEWA)

Az összes műszer műszaki karbantartására vonatkozó funkciókat a TEWA modul tartalmazza. Speciális elemei az orvosi műszerrendelvények igénylései, melyek lefedését szintén ez a modul biztosítja.

Ez a modul teszi lehetővé az üzemzavarok és meghibásodások jelentését a műszaki osztálynál, ezek orvostechnikai, háztartástechnikai ill. üzemtechnikai voltának megkülönböztetési lehetőségével.

A műszaki osztály kirendeli a megfelelő személyeket. Az anyag- és a személyzet költsége az okozatnak megfelelően hozzárendelésre kerül.

Tehát a HC-Rendszer egy modulárisan felépített és teljes mértékben integrált átfogó megoldás a kórházak számára.

A HC-Rendszer összes moduljából a funkciók egyedileg összeállíthatók egy adott munkahely ill. egy egyedi felhasználó számára. Ezzel a kórház egyedi szervezeti felépítéséhez igazítható.

A HC-Rendszer referenciahelyei:
 
       
Kórház neve Helyszín
Projektindulás
Ágyszám
Margit Kórház Csorna
1996
210
Harlaching ortopéd kórház München
1996
137
Schwarzach ortopéd kórház Schwarzach
1994
105
Területi Kórház Günzburg és Krumbach
1993
420
Területi Kórház Burghausen
1992
240
Pszichiátriai kórház Eberswalde
1992
238
Pszichiátriai kórház Brandenburg
1991
1137
St. Josefs kórház Wiesbaden
1989
456
St. Vincenz és Elisabeth kórház Mainz
1988
456
BMA kutatóprogram Bonn
1988
 
Központi kórház Altötting
1985
414
Ostallgau Központi kórházak Kaufbeuren
1981
420
       

 

Megtekintésre Csornai referenciahelyünket tudjuk felajánlani. A projekt jelenleg is folyik, tehát megtekinthető a működő megoldások mellett a munkafolyamat is.

    Vissza a tartalomjegyzékhez